489 Комачина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
489 Комачина
Откривање
ОткривачЛујџи Карнера
Откриено воХајделберг
Откриено2 септември 1902
Ознаки
1902 JM
Орбитални особености
Епоха 26 февруари 2001 ( 2451966.5)
Апхел3,272 АЕ
Перихел3,035 АЕ
3,154 АЕ
Занесување0,038
5,601 a
11,805°
Наклон12,976°
167,216°
10,887°

489 Комачинаастероид од главниот астероиден појас во орбита околу Сонцето.

надворешни врски[уреди | уреди извор]