413 Едбурга

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
413 Едбурга
413Edburga (Lightcurve Inversion).png
Тридимензионален приказ на 413 Едбурга заснован на светлoсната крива.
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено7 јануари 1896
Ознаки
1896 CL
Главен појас
Орбитални особености
Епоха 30 јануари 2005 (ЈД 2453400.5)
Афел519,785 Gm (3,475 ае)
Перихел253,502 Gm (1,695 ае)
386,643 Gm (2,585 ае)
Занесеност0,344
1517,637 ден. (4,16 a)
18,53 km/s
166,85°
Наклон18,706°
104,152°
252,323°
Физички особености
Димензии32,0 km
Масанепозната
Средна густина
непозната
непозната
непозната
непозната
Албедонепознато
Температуранепозната
Спектрален тип
непознат
10,18

413 Едбурга — вообичаен астероид од главниот појас .

Откриен од страна на германскиот астроном Макс Волф на 7 јануари 1896 година во Хајделберг.