351 Ирса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
351 Ирса
351Yrsa (Lightcurve Inversion).png
Тридимензионален приказ на 351 Ирса заснован на светлосната крива.
Откривање
Откривач Макс Волф
Откриено 16 декември 1892
Ознаки
Наречена по
Ирса
1892 V
Главен појас
Орбитални особености
Епоха 30 јануари 2005 (ЈД 2453400.5)
Апхел 478,281 Gm (3,197 АЕ)
Перихел 348,546 Gm (2,33 АЕ)
413,413 Gm (2,763 АЕ)
Занесување 0,157
1677,95 ден (4,59 a)
17,92 km/s
99,5°
Наклон 9,195°
99,451°
31,748°
Физички особености
Димензии 40,0 km
Маса непозната
Средна густина
непозната
непозната
непозната
непозната
Албедо непознато
Температура непозната
Спектрален тип
непознат
8,98

351 Ирса — вообичаен астероид од главниот појас .

Бил откриен од страна на Макс Волф на 16 декември 1892 година во Хајделберг.