340 Едуарда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
340 Едуарда
340Eduarda (Lightcurve Inversion).png
Тридемензионален модел на астероидот 340 Едуарда заснован ан неговата светлосна крива.
Откривање
Откривач Макс Волф
Откриено 25 септември 1892
Ознаки
Наречена по
Хајнрих Едуард фон Ладе
1892 H
Главен појас
Орбитални особености[1]
Епоха 30 јануари 2005 (ЈД 2453400.5)
Апхел 458,835 Gm (3.067 АЕ)
Перихел 362,429 Gm (2,423 АЕ)
410,632 Gm (2,745 АЕ)
Занесување 0,117
1661,042 ден (4,55 a)
17,98 km/s
193,091°
Наклон 4,679°
27,115°
42,727°
Физички особености
Димензии 30,0 km
9,9

340 Едуардаастероид од главниот појас откриен од страна на германскиот астроном Макс Волф на 25 септември 1892 година во Хајделберг.[2] Бил именувам според името на германкиот банкар и астроном аматер Хајнрих Едуард фон Ладе.

Фотометриските набљудувања на овој астероид од опсерваторијата Оукли во Тере Хаут, Индијана во 2006 година дале светлосна крива со период од 8,04 ± 0,02 часови и променлива сјајност на светлинската величина од 0,25 ± 0,03 .[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Yeomans, Donald K., "164 Eva", JPL Small-Body Database Browser (NASA Jet Propulsion Laboratory), конс. 2013-04-07. 
  2. "Numbered Minor Planets 1–5000", Discovery Circumstances (IAU Minor Planet center), конс. 2013-04-07. 
  3. Ditteon, Richard; Hawkins, Scot (September 2007), "Asteroid Lightcurve Analysis at the Oakley Observatory - October-November 2006", Bulletin of the Minor Planets Section of the Association of Lunar and Planetary Observers 34 (3): 59–64, Bibcode:2007MPBu...34...59D.