339 Доротеја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
339 Доротеја
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено25 септември 1892
Ознаки
Наречена по
Доротеја Клумпке
1892 G
Главен појас (Еос)
Орбитални особености[1]
Епоха 30 јануари 2005 (ЈД 2453400.5)
Афел494,526 Gm (3,306 ае)
Перихел407,842 Gm (2,726 ае)
451,184 Gm (3,016 ае)
Занесеност0,096
1913,077 ден (5,24 a)
17,15 km/s
205,657°
Наклон9,941°
173,863°
159,341°
Физички особености
Димензии38,0 km
Спектрален тип
SK
9,24

339 Доротеја — голем астероид од главниот појас откриен од страна на германскиот астроном Макс Волф на 25 септември 1892 година во Хајделберг.

Станува збор за член на динамичното Еосово семејство на астероиди кои најверојатно се создадени како резултат на судирните распади од едно заедничко тело.[2]

Орбита на астероидот 339 Доротеја

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Yeomans, Donald K., „339 Dorothea“, JPL Small-Body Database Browser, NASA Jet Propulsion Laboratory, Посетено на 2013-03-30.
  2. Veeder, G. J.; и др. (March 1995), „Eos, Koronis, and Maria family asteroids: Infrared (JHK) photometry“, Icarus, 114, стр. 186–196, Bibcode:1995Icar..114..186V, doi:10.1006/icar.1995.1053, CiteSeerX: 10.1.1.31.2739, Посетено на 2013-04-06.