1169 Алвина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1169 Алвина
Откривање[1]
ОткривачМакс Волф и Марио А. Фереро
Откриено30 август 1930 година
Ознаки
1930 QH
Главен појас
Орбитални особености[2]
Епоха 19 јули 2007 година (ЈД 2454300,5)
Апхел400,342 Гм (2,676 АЕ)
Перихел293,688 Гм (1,963 АЕ)
347,015 Гм (2.320 АЕ)
Занесување0,154
1290,423 d(3,53 a)
19,44 км/с
203,073°
Наклон4,048°
255.202°
Физички особености
0,10
Температура~183 K
13,0

1169 Алвинаастероид. Тој бил откриен од Макс Волф и Марио А. Фереро на 30 август 1930 година. Привременото име било 1930 ОХ. Бил именуван по често употребуваното германско женско име.

Наводи[уреди | уреди извор]