Чентиба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чентиба
Čentiba
Skyline of Чентиба
Чентиба is located in Slovenia
Чентиба
Чентиба
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°33′0.4″N 16°29′15.2″E / 46.550111° СГШ; 16.487556° ИГД / 46.550111; 16.487556
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаЛендава
Површина
 • Вкупна7,33 км2 (2,83 ми2)
Надм. вис.&10000000000000196300000196,3 м
Население (2020)
 • Вкупно804
 • Густина110/км2 (280/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9220

Чентиба (словенечки: Čentiba) — населба во Општина Лендава во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.