Прејди на содржината

Долговашке Горице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долговашке Горице
Dolgovaške Gorice
Долговашке Горице is located in Slovenia
Долговашке Горице
Долговашке Горице
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°34′27.2″N 16°28′1.5″E / 46.574222° СГШ; 16.467083° ИГД / 46.574222; 16.467083
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаЛендава
Површина
 • Вкупна4,59 км2 (1,77 ми2)
Надм. вис.&10000000000000266600000266,6 м
Население (2020)
 • Вкупно315
 • Густина69/км2 (180/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9220

Долговашке Горице (словенечки: Dolgovaške Gorice) — населба во Општина Лендава во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.