Тримлини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тримлини
Trimlini
Тримлини is located in Slovenia
Тримлини
Тримлини
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°32′34.2″N 16°27′20.5″E / 46.542833° СГШ; 16.455694° ИГД / 46.542833; 16.455694
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаЛендава
Површина
 • Вкупна4,99 км2 (1,93 ми2)
Надм. вис.&10000000000000160000000160 м
Население (2020)
 • Вкупно310
 • Густина62/км2 (160/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9220

Тримлини (словенечки: Trimlini) — населба во Општина Лендава во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.