Горњи Лакош

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горњи Лакош
Gornji Lakoš
Горњи Лакош is located in Slovenia
Горњи Лакош
Горњи Лакош
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°33′1″N 16°25′28″E / 46.55028° СГШ; 16.42444° ИГД / 46.55028; 16.42444
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаЛендава
Површина
 • Вкупна5,14 км2 (1,98 ми2)
Надм. вис.&10000000000000161099999161,1 м
Население (2020)
 • Вкупно385
 • Густина75/км2 (190/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9220

Горњи Лакош (словенечки: Gornji Lakoš) — населба во Општина Лендава во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.