Прејди на содржината

Петишовци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петишовци
Petišovci
Петишовци is located in Slovenia
Петишовци
Петишовци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°31′33.5″N 16°27′52.2″E / 46.525972° СГШ; 16.464500° ИГД / 46.525972; 16.464500
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаЛендава
Површина
 • Вкупна6,33 км2 (2,44 ми2)
Надм. вис.&10000000000000158199999158,2 м
Население (2020)
 • Вкупно788
 • Густина120/км2 (320/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9220

Петишовци (словенечки: Petišovci) — населба во Општина Лендава во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.