Гентеровци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гентеровци
Genterovci
Поглед на Гентеровци
Гентеровци is located in Slovenia
Гентеровци
Гентеровци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°37′11.6″N 16°24′22.7″E / 46.619889° СГШ; 16.406306° ИГД / 46.619889; 16.406306
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаЛендава
Површина
 • Вкупна3,31 км2 (1,28 ми2)
Надм. вис.&10000000000000163800000163,8 м
Население (2020)
 • Вкупно180
 • Густина54/км2 (140/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9223

Гентеровци (словенечки: Genterovci) — населба во Општина Лендава во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.