Беница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Беница
Benica
Беница is located in Slovenia
Беница
Беница
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°30′43.2″N 16°30′20.9″E / 46.512000° СГШ; 16.505806° ИГД / 46.512000; 16.505806
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаЛендава
Површина
 • Вкупна5,22 км2 (2,02 ми2)
Надм. вис.&10000000000000155300000155,3 м
Население (2020)
 • Вкупно71
 • Густина14/км2 (35/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9220

Беница (словенечки: Benica) — населба во Општина Лендава во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.

Поврзано[уреди | уреди извор]