Кот (Лендава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кот
Kot
Кот is located in Slovenia
Кот
Кот
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°32′33.2″N 16°23′10.7″E / 46.542556° СГШ; 16.386306° ИГД / 46.542556; 16.386306
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаЛендава
Површина
 • Вкупна1,19 км2 (0,46 ми2)
Надм. вис.&10000000000000165000000165 м
Население (2020)
 • Вкупно95
 • Густина80/км2 (210/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9220

Кот (словенечки: Kot) — населба во Општина Лендава во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.