Камовци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Камовци
Kamovci
Skyline of Камовци
Камовци is located in Slovenia
Камовци
Камовци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°37′44.9″N 16°23′1.3″E / 46.629139° СГШ; 16.383694° ИГД / 46.629139; 16.383694
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаЛендава
Површина
 • Вкупна1,8 км2 (0,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000166099999166,1 м
Население (2020)
 • Вкупно107
 • Густина59/км2 (150/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9223

Камовци (словенечки: Kamovci) — населба во Општина Лендава во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.