Долга Вас (Лендава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долга Вас
Dolga vas
Долга Вас is located in Slovenia
Долга Вас
Долга Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°34′44.3″N 16°26′51.8″E / 46.578972° СГШ; 16.447722° ИГД / 46.578972; 16.447722
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаЛендава
Површина
 • Вкупна9,95 км2 (3,84 ми2)
Надм. вис.&10000000000000178199999178,2 м
Население (2020)
 • Вкупно618
 • Густина62/км2 (160/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9220

Долга Вас (словенечки: Dolga vas) — населба во Општина Лендава во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.