Пинце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пинце
Pince
Пинце is located in Slovenia
Пинце
Пинце
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°31′32.3″N 16°31′20.4″E / 46.525639° СГШ; 16.522333° ИГД / 46.525639; 16.522333
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаЛендава
Површина
 • Вкупна2,29 км2 (0,88 ми2)
Надм. вис.&10000000000000161300000161,3 м
Население (2020)
 • Вкупно220
 • Густина96/км2 (250/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9220

Пинце (словенечки: Pince) — населба во Општина Лендава во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.