Лендавске Горице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лендавске Горице
Lendavske Gorice
Skyline of Лендавске Горице
Лендавске Горице is located in Slovenia
Лендавске Горице
Лендавске Горице
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°34′0.3″N 16°27′34″E / 46.566750° СГШ; 16.45944° ИГД / 46.566750; 16.45944
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаЛендава
Површина
 • Вкупна2,85 км2 (1,10 ми2)
Надм. вис.&10000000000000280199999280,2 м
Население (2020)
 • Вкупно663
 • Густина230/км2 (600/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9220

Лендавске Горице (словенечки: Lendavske Gorice) — населба во Општина Лендава во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.