Банута

Од Википедија — слободната енциклопедија
Банута
Banuta
Поглед на Банута
Банута is located in Slovenia
Банута
Банута
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°36′4.3″N 16°24′42.1″E / 46.601194° СГШ; 16.411694° ИГД / 46.601194; 16.411694
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаЛендава
Површина
 • Вкупна4,59 км2 (1,77 ми2)
Надм. вис.&10000000000000162800000162,8 м
Население (2020)
 • Вкупно59
 • Густина13/км2 (33/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9220

Банута (словенечки: Banuta) — населба во Општина Лендава во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.