Габерје (Лендава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Габерје
Gaberje
Габерје is located in Slovenia
Габерје
Габерје
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°32′52.5″N 16°24′38.7″E / 46.547917° СГШ; 16.410750° ИГД / 46.547917; 16.410750
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаЛендава
Површина
 • Вкупна6,06 км2 (2,34 ми2)
Надм. вис.&10000000000000162000000162 м
Население (2020)
 • Вкупно504
 • Густина83/км2 (220/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9220

Габерје (словенечки: Gaberje) — населба во Општина Лендава во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.