Радможанци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Радможанци
Radmožanci
Поглед на Радможанци
Радможанци is located in Slovenia
Радможанци
Радможанци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°36′54.7″N 16°23′2.8″E / 46.615194° СГШ; 16.384111° ИГД / 46.615194; 16.384111
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаЛендава
Површина
 • Вкупна11,93 км2 (4,61 ми2)
Надм. вис.&10000000000000165099999165,1 м
Население (2020)
 • Вкупно218
 • Густина18/км2 (47/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9223

Радможанци (словенечки: Radmožanci) — населба во Општина Лендава во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.