Мостје (Лендава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мостје
Mostje
Поглед на Мостје
Мостје is located in Slovenia
Мостје
Мостје
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°36′27.9″N 16°24′47.6″E / 46.607750° СГШ; 16.413222° ИГД / 46.607750; 16.413222
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаЛендава
Површина
 • Вкупна3,95 км2 (1,53 ми2)
Надм. вис.&10000000000000163800000163,8 м
Население (2020)
 • Вкупно326
 • Густина83/км2 (210/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9220

Мостје (словенечки: Mostje) — населба во Општина Лендава во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.