Долина кај Лендава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Долина кај Лендава
Dolina pri Lendavi
Долина кај Лендава is located in Slovenia
Долина кај Лендава
Долина кај Лендава
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°32′8.1″N 16°30′19.5″E / 46.535583° СГШ; 16.505417° ИГД / 46.535583; 16.505417
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаЛендава
Површина
 • Вкупна6,69 км2 (2,58 ми2)
Надм. вис.&10000000000000163300000163,3 м
Население (2020)
 • Вкупно363
 • Густина54/км2 (140/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9220

Долина кај Лендава (словенечки: Dolina pri Lendavi) — населба во Општина Лендава во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.