Прејди на содржината

Брезовец (Лендава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брезовец
Brezovec
Брезовец is located in Slovenia
Брезовец
Брезовец
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°32′39.6″N 16°20′37.4″E / 46.544333° СГШ; 16.343722° ИГД / 46.544333; 16.343722
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаЛендава
Површина
 • Вкупна0,24 км2 (0,09 ми2)
Надм. вис.&10000000000000287000000287 м
Население (2020)
 • Вкупно8
 • Густина33/км2 (86/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9220

Брезовец (словенечки: Brezovec) — населба во Општина Лендава во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.