Капца

Од Википедија — слободната енциклопедија
Капца
Kapca
Капца is located in Slovenia
Капца
Капца
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°33′13″N 16°22′47.8″E / 46.55361° СГШ; 16.379944° ИГД / 46.55361; 16.379944
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаЛендава
Површина
 • Вкупна6,01 км2 (2,32 ми2)
Надм. вис.&10000000000000164500000164,5 м
Население (2020)
 • Вкупно391
 • Густина65/км2 (170/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9220

Капца (словенечки: Kapca) — населба во Општина Лендава во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.