Пинце-Мароф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пинце-Мароф
Pince-Marof
Пинце-Мароф is located in Slovenia
Пинце-Мароф
Пинце-Мароф
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°30′57.4″N 16°30′21.8″E / 46.515944° СГШ; 16.506056° ИГД / 46.515944; 16.506056
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаЛендава
Површина
 • Вкупна15,47 км2 (5,97 ми2)
Надм. вис.&10000000000000156000000156 м
Население (2020)
 • Вкупно85
 • Густина5,5/км2 (14/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9220

Пинце-Мароф (словенечки: Pince-Marof) — населба во Општина Лендава во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.