Хотиза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хотиза
Hotiza
Поглед на Хотиза
Хотиза is located in Slovenia
Хотиза
Хотиза
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°32′57.8″N 16°21′32.2″E / 46.549389° СГШ; 16.358944° ИГД / 46.549389; 16.358944
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаЛендава
Површина
 • Вкупна4,91 км2 (1,90 ми2)
Надм. вис.&10000000000000165000000165 м
Население (2020)
 • Вкупно741
 • Густина150/км2 (390/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9220

Хотиза (словенечки: Hotiza) — населба во Општина Лендава во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.