Црквите (Иловица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црквите
археолошко наоѓалиште
Црквите is located in Археолошки локалитет во Македонија
Црквите
Црквите
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°28′14″N 22°47′54″E / 41.47056° СГШ; 22.79833° ИГД / 41.47056; 22.79833Координати: 41°28′14″N 22°47′54″E / 41.47056° СГШ; 22.79833° ИГД / 41.47056; 22.79833
Основни податоци
Име Црквите
Место Иловица
Општина Босилово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црквите е археолошки локалитет кој се наоѓа во Иловица, Општина Босилово.

Локалитетот претставува некропола од римско време. Се наоѓа на 4 км северозападно од селото. Според податоците добиени од Илија Стаменов и од други селани, пред Втората светска војна овде биле откопани повеќе надгробни стели со релјефни претстави и натписи кои, наводно, биле однесени во Белград[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069