Чешмина Глава (Дрвош)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чешмина Глава
археолошко наоѓалиште
Чешмина Глава is located in Македонија
Чешмина Глава
Местоположба на Чешмина Глава во Македонија
Местоположба 41°30′2″N 22°46′27″E / 41.50056° N; 22.77417° E / 41.50056; 22.77417Координати: 41°30′2″N 22°46′27″E / 41.50056° N; 22.77417° E / 41.50056; 22.77417
Основни податоци
Име Чешмина Глава
Место Дрвош
Општина Босилово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“

Чешмина Главаархеолошко наоѓалиште во Дрвош, Општина Босилово.

Претставува населба од римско време. На површините на нивите што се наоѓаат 2 км источно од селото има множество фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069