Мало Градиште (Дрвош)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мало Градиште
археолошко наоѓалиште
Мало Градиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Мало Градиште
Мало Градиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°30′2″N 22°46′27″E / 41.50056° СГШ; 22.77417° ИГД / 41.50056; 22.77417Координати: 41°30′2″N 22°46′27″E / 41.50056° СГШ; 22.77417° ИГД / 41.50056; 22.77417
Основни податоци
Име Мало Градиште
Место Дрвош
Општина Босилово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Мало Градиште е археолошки локалитет кој се наоѓа во Дрвош, Општина Босилово.

Локалитетот претставува градиште од доцноантичко време. Се наоѓа на 4 км источно од селото. Претставува висок рид со стрмни падини на чиј врв има издолжено зарамнето плато со површина од 120 х 60 м, опкружено со остатоци од темели на одбранбен бедем широк 1,50 м[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069