Шичичка Чука (Дрвош)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шичичка Чука
археолошко наоѓалиште
Шичичка Чука is located in Археолошки локалитет во Македонија
Шичичка Чука
Шичичка Чука
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°30′2″N 22°46′27″E / 41.50056° СГШ; 22.77417° ИГД / 41.50056; 22.77417Координати: 41°30′2″N 22°46′27″E / 41.50056° СГШ; 22.77417° ИГД / 41.50056; 22.77417
Основни податоци
Име Шичичка Чука
Место Дрвош
Општина Босилово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Шичичка Чука е археолошки локалитет кој се наоѓа во Дрвош, Општина Босилово.

Локалитетот претставува населба и некропола од римско време. На околу 4 км источно од селото, при обработувањето на земјата селаните откопале плочи од гробни конструкции, како и неколку надгробни стели со релјеф. На поголем дел од просторот се забележуваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.

[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069