Тумба (Дрвош)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тумба
археолошко наоѓалиште
Тумба is located in Археолошки локалитет во Македонија
Тумба
Тумба
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°30′2″N 22°46′27″E / 41.50056° СГШ; 22.77417° ИГД / 41.50056; 22.77417Координати: 41°30′2″N 22°46′27″E / 41.50056° СГШ; 22.77417° ИГД / 41.50056; 22.77417
Основни податоци
Име Тумба
Место Дрвош
Општина Босилово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Тумба е археолошки локалитет кој се наоѓа во Дрвош, Општина Босилово.

Локалитетот претставува могили од римското време. На 3 км западно од селото, во правецот на стопанството „Хамзали“ се издигаат неколку могили. На една од нив селаните откопале два питоса и керамички садови.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]