Крива Топола (Иловица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крива Топола
археолошко наоѓалиште
Крива Топола is located in Археолошки локалитет во Македонија
Крива Топола
Крива Топола
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°28′14″N 22°47′54″E / 41.47056° СГШ; 22.79833° ИГД / 41.47056; 22.79833Координати: 41°28′14″N 22°47′54″E / 41.47056° СГШ; 22.79833° ИГД / 41.47056; 22.79833
Основни податоци
Име Крива Топола
Место Иловица
Општина Босилово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период римско време
старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Крива Топола е археолошки локалитет кој се наоѓа во Иловица, Општина Босилово.

Локалитетот претставува населба и старохристијанска црква од римско време. На 3 км северозападно од селото има рид во чие подножје на простор од 500 х 700 м се среќаваат фрагменти од керамички садови. Во нивата на С. Ќосев биле откопани повеќе питоси. На долниот крај од локалитетот се забележуваат остатоци од темели на црква[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069