Црквиште (Штука)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тумба
археолошко наоѓалиште
Тумба is located in Археолошки локалитет во Македонија
Тумба
Тумба
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°28′0″N 22°49′0″E / 41.46667° СГШ; 22.81667° ИГД / 41.46667; 22.81667Координати: 41°28′0″N 22°49′0″E / 41.46667° СГШ; 22.81667° ИГД / 41.46667; 22.81667
Основни податоци
Име Тумба
Место Штука
Општина Босилово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште

Период доцноантичко време
старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Тумба е археолошки локалитет кој се наоѓа во Штука, Општина Босилово.

Локалитетот претставува градиште од доцноантичко и старохристијанско време. На 4 км северно од селото, на висок рид со зарамнето плато и со простор од 100 х 150 м се зачувани темели од одбранбен бедем граден од камен и варов малтер. Во внатрешноста на тврдината се гледаат темели од помали објекти и еден резервоар за вода. Исто така, има и темели од старохристијанска црква[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069