Варница (Иловица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Варница
археолошко наоѓалиште
Варница is located in Археолошки локалитет во Македонија
Варница
Варница
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°28′14″N 22°47′54″E / 41.47056° СГШ; 22.79833° ИГД / 41.47056; 22.79833Координати: 41°28′14″N 22°47′54″E / 41.47056° СГШ; 22.79833° ИГД / 41.47056; 22.79833
Основни податоци
Име Варница
Место Иловица
Општина Босилово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Варница е археолошки локалитет кој се наоѓа во Иловица, Општина Босилово.

Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. На 2 км источно од селото, на едно зарамнето плато има остатоци од темели на тврдина градена од камен и варов малтер[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069