Ушите (Дрвош)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ушите
археолошко наоѓалиште
Ушите is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ушите
Ушите
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°30′2″N 22°46′27″E / 41.50056° СГШ; 22.77417° ИГД / 41.50056; 22.77417Координати: 41°30′2″N 22°46′27″E / 41.50056° СГШ; 22.77417° ИГД / 41.50056; 22.77417
Основни податоци
Име Ушите
Место Дрвош
Општина Босилово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ушите е археолошки локалитет кој се наоѓа во Дрвош, Општина Босилово.

Локалитетот претставува населба од римското време. На околу 1 км јужно од селото има низок гребен издолжен во правец исток-запад, со површина од 200 х 80 м на која се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. Според кажувањето на В. Велков, биле најдени неколку бронзени монети.

[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069