Тумба (Хамзали)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тумба
археолошко наоѓалиште
Тумба is located in Археолошки локалитет во Македонија
Тумба
Тумба
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°29′22″N 22°44′35″E / 41.48944° СГШ; 22.74306° ИГД / 41.48944; 22.74306Координати: 41°29′22″N 22°44′35″E / 41.48944° СГШ; 22.74306° ИГД / 41.48944; 22.74306
Основни податоци
Име Тумба
Место Хамзали
Општина Босилово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Тумба е археолошки локалитет кој се наоѓа во Хамзали, Општина Босилово.

Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Непосредно до асфалтниот пат Струмица-Хамзали, при изградбата на управната зграда на ЗИК „Хамзали“ се откриени повеќе питоси кои се чуваат во дворот на управната зграда[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069