Тумба (Штука)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тумба
археолошко наоѓалиште
Тумба is located in Македонија
Тумба
Местоположба на Тумба во Македонија
Местоположба 41°28′0″N 22°49′0″E / 41.46667° N; 22.81667° E / 41.46667; 22.81667Координати: 41°28′0″N 22°49′0″E / 41.46667° N; 22.81667° E / 41.46667; 22.81667
Основни податоци
Име Тумба
Место Штука
Општина Босилово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Тумбаархеолошко наоѓалиште во Штука, Општина Босилово.

Претставува населба од доцноантичко и средновековно време. На 1 км западно од селото, на пространа тумба во селските ниви се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069