Гаскарник (Сарај)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гаскарник is located in Македонија
Гаскарник
Местоположба на Гаскарник во Македонија
Местоположба 41°28′40″N 22°42′9″E / 41.47778° СГШ; 22.70250° ИГД / 41.47778; 22.70250Координати: 41°28′40″N 22°42′9″E / 41.47778° СГШ; 22.70250° ИГД / 41.47778; 22.70250
Основни податоци
Место Сарај
Општина Босилово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Гаскарникархеолошко наоѓалиште во Сарај, Општина Босилово.

Претставува населба од доцноантичко време. На 300 м јужно од селото се откопани три питоса[1].

Име[уреди | уреди извор]

Се претпоставува дека името на местото е врзано со присуството на гуски (дијал. гаски). Со исто потекло е името на селото Гаскарка кај Солун, кое лежи на брегот на Солунскиот Залив, во устието на реката Галик.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069