Гробишта (Петралинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гробишта is located in Македонија
Гробишта
Местоположба на Гробишта во Македонија
Местоположба 41°28′14″N 22°43′36″E / 41.47056° СГШ; 22.72667° ИГД / 41.47056; 22.72667Координати: 41°28′14″N 22°43′36″E / 41.47056° СГШ; 22.72667° ИГД / 41.47056; 22.72667
Основни податоци
Место Петралинци
Општина Босилово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Гробиштаархеолошко наоѓалиште во Петралинци, Општина Босилово.

Претставува осамен наод од римско време. Во селските гробишта е најдена плоча со претстава на Тракиски коњаник. Плочата се чува во Заводот и музеј во Струмица[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069