Долно Градиште (Дрвош)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Долно Градиште
археолошко наоѓалиште
Долно Градиште is located in Македонија
Долно Градиште
Местоположба на Долно Градиште во Македонија
Местоположба 41°30′2″N 22°46′27″E / 41.50056° СГШ; 22.77417° ИГД / 41.50056; 22.77417Координати: 41°30′2″N 22°46′27″E / 41.50056° СГШ; 22.77417° ИГД / 41.50056; 22.77417
Основни податоци
Име Долно Градиште
Место Дрвош
Општина Босилово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Долно Градиштеархеолошко наоѓалиште во Дрвош, Општина Босилово.

Претставува населба од средновековно време. На 2 км источно од селото се издига висок рид кој има доминантна положба. На неговиот зарамнет врв, со површина од 60 х 50 м, се гледаат остатоци од темели на бедем, голем број фрагменти од керамички садови и градежен материјал[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069