Говедарник (Хамзали)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Говедарник
археолошко наоѓалиште
Govedarnik.jpg

Поглед на Говедарник

Говедарник is located in Македонија
Говедарник
Местоположба на Говедарник во Македонија
Местоположба 41°29′22″N 22°44′35″E / 41.48944° СГШ; 22.74306° ИГД / 41.48944; 22.74306Координати: 41°29′22″N 22°44′35″E / 41.48944° СГШ; 22.74306° ИГД / 41.48944; 22.74306
Основни податоци
Име Говедарник
Место Хамзали
Општина Босилово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Говедарникархеолошко наоѓалиште во околината на с. Хамзали, Општина Босилово, југоисточна Македонија.

Претставува населба од доцноантичко време. На 1 км источно од градиштето, кај селото Чанаклија, на една мала тераса се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди[1]

Тука се наоѓа и познатата пештера Говедарник.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069