Крст (Иловица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крст
археолошко наоѓалиште
Крст is located in Археолошки локалитет во Македонија
Крст
Крст
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°28′14″N 22°47′54″E / 41.47056° СГШ; 22.79833° ИГД / 41.47056; 22.79833Координати: 41°28′14″N 22°47′54″E / 41.47056° СГШ; 22.79833° ИГД / 41.47056; 22.79833
Основни податоци
Име Крст
Место Иловица
Општина Босилово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Крст е археолошки локалитет кој се наоѓа во Иловица, Општина Босилово.

Локалитетот претставува могила од римско време. На околу 1 км северо-западно од селото, во нивата на Р. Киров се наоѓаат две могили, со пречник во основата од околу 30 м, од кои едната е прилично оштетена. На околу 40 м од нив се наоѓала уште една могила која е уништена со трасирањето на селскиот пат. Могилите се поставени во линија исток-запад, на меѓусебно растојание од 40 м[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069