Цинк бромид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цинк бромид
Zinc bromide
Zinc bromide
Назнаки
7699-45-8 Yes check.svgОк
ChemSpider 22790 Yes check.svgОк
Jmol-3D слики Слика
PubChem 24375
RTECS број ZH1150000
UNII OO7ZBU9703 Yes check.svgОк
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Изглед white crystalline powder
hygroscopic
Густина 4.20 g/cm3 (20 °C)
4.22 g/cm3 (25 °C)
Точка на топење
Точка на вриење
31.1 g/100 mL (0 °C)
44.7 g/100 mL (20 °C)[1]
53.8 g/100 mL (100 °C)
Растворливост многу растворлив во алкохол, етер, ацетон, тетрахид
Индекс на прекршување (nD) 1.5452
Штетност
MSDS External MSDS
EU индекс Not listed
NFPA 704
NFPA 704.svg
0
3
0
 
Температура на запалување Non-flammable
Слични супстанци
Други анјони Цинк флуорид,
Цинк хлорид,
Цинк јодид
Друг(и) катјон(и) Cadmium bromide,
Mercury(II) bromide,
Calcium bromide
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Цинк бромид ZnBr2 е хемиско соединение на цинкот и бромот. Неговите својства се слични со оние на цинк хлоридот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Pradyot Patnaik, 2003, Handbook of Inorganic Chemicals, McGraw-Hill Professional, ISBN 0070494398