Унгарска револуција (1848)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Уметничка слика која ја претставува унгарската револуција од 1848.

Унгарска револуција од 1848 (унгарски: 1848–49-es forradalom és szabadságharc) — револуција на унгарскиот народ која покрај општите обележја која ги делела со останатите европски востанија против феудализмот, ослободувањето на кметовите и борбите за другите човекови права, таа првенствено имала карактер на унгарска војна која се залагала за независна и самостојна држава.

Почеток на револуцијата[уреди | уреди извор]

Водачот и најистакнатиот поединец во ова револуција бил Лајош Кошут. Револуцијата започнала во Пешта, на 15 Март, предводена од група студенти на чело со Петефи Шандор. Групата тргнала од кафеаната "Пилвакс", да бара ослободување на политичките затвореници.Тоа ги потикна масовните протести на улиците во Пешта.

Цели на Револуцијата[уреди | уреди извор]

Во исто време е исштампано барање со 12 точки кое е испратено во Виена. Во него се бара поголема власт на собрнието.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]