Спомен-гробница на Христо Узунов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Спомен-гробница на Христо Узунов
Викиекспедиција во Копачка 12.jpg
Поглед кон спомен-гробницата
Карта
Општи податоци
Статусспоменик на културата
Типспомен-гробница
МестоЦер
ЗемјаМакедонија

Спомен-гробница на Христо Узунов — спомен-гробница на македонскиот револуционер Христо Узунов и неговата чета, сместена над селото Цер, Македонија. Прогласена за споменик на културата на Македонија.

Гробови[уреди | уреди извор]

Во заедничката гробница се закопани телата на следниве војводи:[1]

Гробови во спомен-гробницата
Име Родно место Години
Христо Узунов Охрид 27
Петар Георгиев Битола 24
Јордан Иванов Годивје 26
Бојче Павлев Миокази 35
Славејко Савинов Охрид 23
Иван Марков Враца 23
Крсто Георгиев Вранештица 35
Милан Симеонов Тетово 22
Урош Костадинов Пласница 20
Јованчо Стефанов Ораовец 22
Ѓорѓија Влавот Струга
Ванчо Србаков Вранештица
Јонче Спасенов Дворци

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Цер ги чува спомените за војводата Узунов и неговата чета“. Македонска нација. Посетено на 2019-01-25.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°25′05.66″N 21°04′37.75″E / 41.4182389° СГШ; 21.0771528° ИГД / 41.4182389; 21.0771528