Список на бањски градови во Германија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Албек - типично балтичко приморско одморалиште (остров Узедом)
Бања во Висбаден - најголемиот бањски град во Германија

Ова е список на поважни бањски градови во Германија лековити топли извори, признаени од Сојузот на германските лековити бањи.[1]

Овие места обично го имаат зборот „бад“ или „баден“ („бања“) напред или по името, што означува дека се работи за бањско место. Кога стои како наставка, се работи за историски назив, но правото зборот „Бад“ да стои пред местото го дава владата и може да го одземе ако градот престане со таа дејност или не се придржува до стандардите.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]