Алексисбад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Железничка станица во Алексисбад

Алексисбад (германски: Alexisbad) — мал бањски град во Германија, во општината Харцгероде, во округот Харц, Саксонија-Анхалт, се наоѓа на планините Харц. Има сопствена станица на железницата на тесни колосеци од Гернроде до Харцгероде (дел од Зелкеталбан). Има население од 42.

Алексисбад е прославен по своите медицински води, како што се Алексисбрунен, извор богат со железо, е користен за вода за пиење, додека резервите во Зелкебрунен се користат за бањање. Основан е во 1810 од војводата Алексиус од Анхалт-Бернбург и станал познат во доцниот 19 век.

Координати: 51°38′58″N 11°07′01″E / 51.64944° СГШ; 11.11694° ИГД / 51.64944; 11.11694