Гинтерсберге

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гинтерсберге
Дел во Харцгероде
Црквата во Гинтерсберге
Црквата во Гинтерсберге
Грб на Гинтерсберге
Гинтерсберге is located in Германија
Гинтерсберге
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Харцгероде
Основни податоци
Површина 33 км2
Надм. височина 412 м
Население 916  (31 декември 2006)
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. QLB
Пошт. бр. 06507
Повик. бр. 039488
Портал www.guentersberge-harz.de
Координати 51°38′38″N 10°58′41″E / 51.64389° СГШ; 10.97806° ИГД / 51.64389; 10.97806Координати: 51°38′38″N 10°58′41″E / 51.64389° СГШ; 10.97806° ИГД / 51.64389; 10.97806

Гинтерсберге (германски: Güntersberge) — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 август 2009 е дел од градот Харцгероде.

Географија[уреди | уреди извор]

Гинтерсберге се наоѓа во горната долината на реката Зелке и има планинско езерце (површина: 80.000 м2).

Култура и места на интерес[уреди | уреди извор]

Музеи[уреди | уреди извор]

  • Маустрап и куриозитетен музеј
  • Училиштен музеј - училиштето во Гинтерсберге од реформацијата