Зилберхите (Харцгероде)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зилберхите (Харцгероде)
Дел во Харцгероде
Зилберхите (Харцгероде) is located in Германија
Зилберхите (Харцгероде)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Харцгероде
Основни податоци
Надм. височина 339 м
Население {{{Einwohner or  population}}}
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 06493
Повик. бр. 039484
Координати 51°37′40″N 11°5′29″E / 51.62778° N; 11.09139° E / 51.62778; 11.09139Координати: 51°37′40″N 11°5′29″E / 51.62778° N; 11.09139° E / 51.62778; 11.09139

Зилберхите (германски: Silberhütte) — село во општината Харцгероде во округот Харц во германската покраина Саксонија-Анхалт. Неговото име значи „место на среброто“, место каде што сребрената руда се преработувала.